Jdi na obsah Jdi na menu
 


co je pro kočku nebezpečné

4. 4. 2012

 

Kde a jaké nebezpečí číhá na kočku v naší domácnosti.

 

Ve volné přírodě číhá na kočku nebezpečí takřka na každém kroku. Ale jak je tomu u kočky chované v bytě? I zde na kočku číhají záludnosti, které ji mohou ohrozit na zdraví i na životě. Kočka je nesmírně zvídavá, na to by měl chovatel pamatovat a v bytě se vyvarovat situací, které mohou mít pro kočku fatální následky. Pojďme se na některá základní nebezpečí podívat.

V každé domácnosti se najde nějaká živá květina. Kočka by měla mít přístup ke kočičí trávě. Pokud nebude mít možnost okusovat kočičí trávu, pustí se do okusu  6554-cyclamen-bramborik-1.jpgkvětin. A zde je hned první z nebezpečí, která mohou čistě bytovou kočku potkat – jedovaté rostliny. Velmi rozšířené diefenbachie, oleandry či o vánocích oblíbené vánoční hvězdy, jsou pro kočku jedovaté. Pro kočku nebezpečných rostlin je samozřejmě mnohem víc. Jejich seznam se dá vyhledat na internetu, pokud si do vyhledavače zadáte heslo např. jedovaté rostliny pro kočku.

 

 Kočka je zvíře zvídavé a tak má-li příležitost, pouští se objevných výprav. Takový nedbale zavřený šuplík je pro ni příliš velkým lákadlem. Bude se šuplíkem zabývat tak dlouho, až se ho s konečnou platností podaří pootevřít tak, aby mohla pohodlně vklouznout dovnitř a probádat obsah. Může se stát, že takto pootevřený šuplík  fachy-suplik-bili-otevrene.jpgzasuneme, aniž bychom se přesvědčili, zda v něm netrůní naše kočka, odejdeme do zaměstnání a malér v podobě přidušené kočky může být na obzoru. Stejně nebezpečné jsou pootevřené skříňky s domácí chemií běžně užívanou při úklidu. Kočka je na chemikálie velmi vnímavá a tak ochutnávka např. sava pro ni může být tím posledním, co ochutnala.

 

 Stejně nebezpečnou pastí je pro všetečnou kočku pračka. Pootevřená dvířka a pár kousků prádla uvnitř bubnu je pro kočku jednak důvod k objevné výpravě a posléze i vhodným místem k odpočinku. Než se naděje kočka i hospodyňka je vyprané pracka.jpgprádlo i kočka. Stejně nebezpečné je ponechat zvednutý poklop toalety. Kočka, která se bude chtít z neobvyklé „napáječky“ napít může uklouznout a po hlavě upadnout do klozetové mísy a ne každá kočka se umí z takové pasti bezpečně vymanit.

 

 

 

 Smrtelně nebezpečné je pro kočku pootevřené okno typu „ventilačka“. I čistě bytová kočka se velmi živě zajímá o dění mimo bezpečí domova. Dlouhé hodiny dokáže ležet na okenním parapetu a sledovat například ptáky v zahradě nebo u krmítka. Pokud je okno otevřené, kočka jistojistě neodolá touze lovit či zkoumat a vypraví se do světa za oknem. Kočka neumí vyhodnotit nebezpečí otevřeného ventilacka.jpgvýklopného okna. Na parapetu, který jí skýtá pevnou podložku, se postaví na zadní nohy a pokusí se proskočit širším místem. Ale ouha! Nikdy se jí nepodaří bezpečně okenní škvírou proskočit. Naopak, ve škvíře zůstane trčet a vlastní vahou spolu s usilovnou snahou se ze sevření dostat docílí pouze toho, že zapadne do zúžené škvíry a pokud nepřijde pomoc okamžitě, kočka se udusí. Pokud je byt v patře, pak je velmi nebezpečné kočku nechat pochodovat po parapetu. Nebezpečí pádu a zranění je příliš velké.

 

Nebezpečné jsou zejména pro koťata a mladé kočky, které jsou velmi hravé, volně položené elektrické kabely.

Nebezpečí, která na kočku číhají, může být samozřejmě mnohem víc. Nevzpomenula elektricka-varna-deska-.jpgjsem např. sklokeramické varné desky s dotykovým ovládáním. Vyjmenovala jsem v kostce ty nejčastější situace, které mohou kočku ohrozit nejen na zdraví. Mějme na paměti, že kočka je jako dítě – zvědavá a všetečná. Je na nás, chovatelích, abychom v našich bytech a domečcích vytvořili pro kočku prostředí, kde bude kočka s námi nejen šťastná a spokojená, ale taky v bezpečí.